D38999/26WF11SD
Mfr.Part #
D38999/26WF11SD
Description
8D 11C 11#16 SKT PLUG
Product Category :
Circular Connector Housings
Mixed Contacts :
No
Orientation :
D
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Option :
GENERAL PURPOSE
Filter Feature :
No
Contact Material :
COPPER ALLOY
Radiation Hardening :
Non-RoHS Compliant
Contact Style :
Socket
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
REACH SVHC :
No SVHC
IEC Conformance :
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/MOISTURE RESISTANT
Shell Size - Insert :
Total Number of Contacts :
11
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shielding :
Shielded
Factory Lead Time :
12 Weeks
Ratings :
Environment Resistant
Fastening Type :
Threaded
Body Material :
Aluminium
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Shell Size, MIL :
F
Empty Shell :
Pbfree Code :
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Plating :
Cadmium
Length :
31.34mm
Ingress Protection :
Environment Resistant
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Number of Positions :
11
Published :
DIN Conformance :
Gender :
FEMALE
JESD-609 Code :
e4
MIL Conformance :
yes
Mount :
Cable, Free Hanging
Datasheets
D38999/26WF11SD
Plug, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 11 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk D Threaded
D38999/26WF11SD Overview
D38999/26WF11SD Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26WF11SD Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26WF11SD Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT