D38999/26WF11SC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26WF11SC
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN PLUG FMALE 11POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Length :
31.34mm
JESD-609 Code :
e4
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Shielding :
Shielded
Factory Lead Time :
12 Weeks
Mixed Contacts :
No
Body Plating :
Cadmium
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Gender :
FEMALE
Shell Material :
Aluminum
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Contact Finish - Mating :
Gold
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Ratings :
Environment Resistant
Filter Feature :
No
Radiation Hardening :
Contact Material :
COPPER ALLOY
Contact Style :
Socket
Total Number of Contacts :
11
Ingress Protection :
Environment Resistant
REACH SVHC :
No SVHC
Fastening Type :
Threaded
Empty Shell :
Shell Size, MIL :
F
Termination :
Crimp
Backshell Type :
Solid
IEC Conformance :
Shell Size - Insert :
DIN Conformance :
Applications :
Aviation, Marine, Military
Option :
GENERAL PURPOSE
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Packaging :
Bulk
Published :
Color :
Olive Drab
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Orientation :
C
Number of Positions :
11
Body Material :
Aluminium
Pbfree Code :
Mount :
Cable, Free Hanging
MIL Conformance :
yes
Datasheets
D38999/26WF11SC
Plug, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 11 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk C Threaded
D38999/26WF11SC Overview
D38999/26WF11SC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26WF11SC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26WF11SC Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER