D38999/26WF11SB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26WF11SB
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
8D 11C 11#16 SKT PLUG
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Color :
Olive Drab
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shell Material :
Aluminum
Contact Gender :
FEMALE
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Total Number of Contacts :
11
Shielding :
Shielded
Mount :
Free Hanging
Filter Feature :
No
Termination :
Crimp
Orientation :
B
DIN Conformance :
No
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Fastening Type :
Threaded
Backshell Type :
Solid
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Shell Size, MIL :
F
Option :
GENERAL PURPOSE
Applications :
Aviation, Marine, Military
Insert Material :
Thermoplastic
IEC Conformance :
MIL Conformance :
yes
Number of Positions :
11
Factory Lead Time :
24 Weeks
Empty Shell :
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Mixed Contacts :
Plating :
Cadmium
Contact Finish - Mating :
Gold
Shell Size - Insert :
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Feature :
Coupling Nut
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Pbfree Code :
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Current Rating :
13A
Packaging :
Bulk
Datasheets
D38999/26WF11SB
Plug, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 11 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk B Threaded
D38999/26WF11SB Overview
D38999/26WF11SB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/26WF11SB Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/26WF11SB Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER