D38999/26WF11SB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26WF11SB
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN PLUG FMALE 11POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shielding :
Shielded
Contact Gender :
FEMALE
Termination :
Crimp
Orientation :
B
Option :
GENERAL PURPOSE
Fastening Type :
Threaded
Number of Positions :
11
IEC Conformance :
No
Empty Shell :
No
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Total Number of Contacts :
11
Contact Material :
COPPER ALLOY
DIN Conformance :
Packaging :
Bulk
Mount :
Free Hanging
Mixed Contacts :
MIL Conformance :
yes
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Color :
Olive Drab
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Contact Finish - Mating :
Gold
Current Rating :
13A
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Factory Lead Time :
24 Weeks
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Applications :
Aviation, Marine, Military
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Plating :
Cadmium
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Backshell Type :
Solid
Feature :
Coupling Nut
Shell Material :
Aluminum
Pbfree Code :
Insert Material :
Thermoplastic
Shell Size - Insert :
Shell Size, MIL :
F
Filter Feature :
Datasheets
D38999/26WF11SB
Plug, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 11 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk B Threaded