D38999/26WF11PNL
Mfr.Part #
D38999/26WF11PNL
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN PLUG HSG MALE 11POS INLINE
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Option :
GENERAL PURPOSE
REACH SVHC :
No SVHC
Shell Size - Insert :
Radiation Hardening :
No
DIN Conformance :
No
Aluminum
Length :
31.34mm
IEC Conformance :
Published :
Connector Type :
Plug Housing
Shell Finish :
Cadmium
Factory Lead Time :
12 Weeks
Type :
For Male Pins
Contact Plating :
F
Contact Size :
16
Ingress Protection :
Environment Resistant
Filter Feature :
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Total Number of Contacts :
11
Empty Shell :
yes
HTS Code :
Note :
Contacts Not Included
Contact Type :
Crimp
Body Material :
Aluminium
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
JESD-609 Code :
e4
Plating :
Cadmium, Chromate
Wire Gauge (Max) :
16 AWG
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Orientation :
N (Normal)
Shielding :
Shielded
Voltage - Rated :
1.25kV
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Contact Gender :
Male
Housing Color :
Olive Drab
MIL Conformance :
yes
ECCN Code :
EAR99
Wire Gauge (Min) :
20 AWG
Contact Shape :
Circular
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Mount :
CABLE
Current Rating :
13A
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/MOISTURE RESISTANT
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Datasheets
D38999/26WF11PNL
Plug Housing Aluminum Free Hanging (In-Line) Cadmium 11 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/26WF11PN-LC Overview
D38999/26WF11PN-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26WF11PN-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26WF11PN-LC Circular Connectors applications.
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT