D38999/26WF11PN
Mfr.Part #
D38999/26WF11PN
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
8D 11C 11#16 PIN PLUG
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Filter Feature :
No
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Packaging :
Bulk
Contact Material :
COPPER ALLOY
Applications :
Military
Shell Material :
Aluminum
Radiation Hardening :
No
Total Number of Contacts :
11
Length :
33.14mm
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Orientation :
N (Normal)
Ingress Protection :
Environment Resistant
Connector Type :
Plug, Male Pins
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Color :
12 Weeks
Published :
DIN Conformance :
IEC Conformance :
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Termination :
Crimp
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Contact Finish - Mating :
Non-RoHS Compliant
Body Material :
Aluminium
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Mixed Contacts :
Shell Size - Insert :
Mount :
CABLE
Gender :
Male
Current Rating (Amps) :
13A
F
JESD-609 Code :
e4
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Body Plating :
Cadmium
MIL Conformance :
yes
Insert Material :
Thermoplastic
Empty Shell :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
REACH SVHC :
yes
Feature :
Self Locking
Backshell Type :
Solid
Option :
GENERAL PURPOSE
Datasheets
D38999/26WF11PN
Plug, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 11 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Threaded
D38999/26WF11PN Overview
D38999/26WF11PN Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
D38999/26WF11PN Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
D38999/26WF11PN Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER