D38999/26WF11PEL
Mfr.Part #
D38999/26WF11PEL
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/26WF11PEL
Manufacturer :
Corsair
Product Category :
Circular Connector Housings
Feature :
Coupling Nut
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Contact Shape :
Circular
Note :
Contacts Not Included
Orientation :
E
Connector Type :
Plug Housing
Type :
For Male Pins
Shell Material :
Aluminum
Housing Color :
Olive Drab
Series :
MIL-DTL-38999 Series III
Threaded
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Shielding :
Shielded
Insert Material :
Thermoplastic
Shell Finish :
Cadmium
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Contact Size :
16
Shell Size - Insert :
Contact Plating :
Gold
Contact Type :
Crimp
Datasheets
D38999/26WF11PEL
Plug Housing Aluminum Free Hanging (In-Line) Cadmium 11 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III
D38999/26WF11PE-LC Overview
D38999/26WF11PE-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/26WF11PE-LC Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/26WF11PE-LC Circular Connectors applications.
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT