D38999/26WF11PE
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26WF11PE
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN PLUG MALE 11POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Color :
Olive Drab
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Contact Material :
COPPER ALLOY
Current Rating (Amps) :
13A
Shell Size - Insert :
Number of Positions :
11
Filter Feature :
No
Termination :
Crimp
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Feature :
Coupling Nut
Backshell Type :
Solid
IEC Conformance :
No
Pbfree Code :
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Contact Finish - Mating :
Gold
MIL Conformance :
yes
Orientation :
E
Total Number of Contacts :
11
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Packaging :
Bulk
Applications :
Aviation, Marine, Military
Shielding :
Shielded
Mixed Contacts :
Reach Compliance Code :
not_compliant
DIN Conformance :
Insert Material :
Thermoplastic
Shell Size, MIL :
F
Connector Type :
Plug, Male Pins
Factory Lead Time :
12 Weeks
Empty Shell :
Shell Material :
Aluminum
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Fastening Type :
Threaded
Datasheets
D38999/26WF11PE
Plug, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 11 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk E Threaded