D38999/26WF11PE
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26WF11PE
Manufacturer
Glenair
Description
CONNECTOR
Stock
6
In Stock :
6
Manufacturer :
Glenair
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Backshell Type :
Solid
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Material :
COPPER ALLOY
Pbfree Code :
No
Connector Type :
Plug, Male Pins
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Current Rating (Amps) :
13A
Factory Lead Time :
12 Weeks
Orientation :
E
Feature :
Coupling Nut
Fastening Type :
Threaded
Reach Compliance Code :
not_compliant
Shell Size - Insert :
19-11
Mixed Contacts :
No
Empty Shell :
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Shielding :
Shielded
Color :
Olive Drab
MIL Conformance :
yes
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Shell Size, MIL :
F
Insert Material :
Thermoplastic
Shell Material :
Aluminum
Applications :
Aviation, Marine, Military
Packaging :
Bulk
IEC Conformance :
Number of Positions :
11
Total Number of Contacts :
11
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Termination :
Crimp
DIN Conformance :
Filter Feature :
Datasheets
D38999/26WF11PE
Plug, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 11 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk E Threaded
D38999/26WF11PE Overview
D38999/26WF11PE Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/26WF11PE Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/26WF11PE Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER