D38999/26WF11PC-LC
Mfr.Part #
D38999/26WF11PC-LC
Description
CONN PLUG HSG MALE 11POS INLINE
Circular Connector Housings
Total Number of Contacts :
11
Note :
Contacts Not Included
Empty Shell :
yes
IEC Conformance :
No
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Reach Compliance Code :
Unknown
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
MIL Conformance :
yes
Shell Size - Insert :
Published :
Contact Type :
Crimp
ECCN Code :
EAR99
Filter Feature :
No
Shielding :
Shielded
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Shell Size, MIL :
F
Factory Lead Time :
12 Weeks
Orientation :
C
Contact Shape :
Circular
Housing Color :
Olive Drab
Option :
GENERAL PURPOSE
Type :
For Male Pins
Shell Finish :
Cadmium
HTS Code :
Fastening Type :
Threaded
Packaging :
Bulk
DIN Conformance :
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Contact Plating :
Gold
Contact Size :
16
Ingress Protection :
Environment Resistant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Connector Type :
Plug Housing
Shell Material :
Aluminum
Plug Housing Aluminum Free Hanging (In-Line) Cadmium 11 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/26WF11PC-LC Overview
D38999/26WF11PC-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26WF11PC-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26WF11PC-LC Circular Connectors applications.
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT