D38999/26WF11HE-LC
Mfr.Part #
D38999/26WF11HE-LC
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN PLUG HSG MALE 11POS INLINE
Stock
8
In Stock :
8
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Housings
Shell Finish :
Cadmium
Shielding :
Shielded
Ingress Protection :
Environment Resistant
Contact Size :
16
Orientation :
E
Fastening Type :
Threaded
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Shell Material :
Aluminum
Packaging :
Bulk
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Contact Type :
Crimp
Factory Lead Time :
12 Weeks
Housing Color :
Olive Drab
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Number of Pins :
16
Connector Type :
Plug Housing
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Number of Positions :
11
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Shell Size - Insert :
19-11
Note :
Contacts Not Included
Contact Shape :
Circular
Shell Size, MIL :
F
Type :
For Male Pins
Plug Housing Aluminum Free Hanging (In-Line) Cadmium 11 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/26WF11HE-LC Overview
Packaging is Plug Housing.Free Hanging (In-Line) is the mounting type.Packaging for the product is carried out via a Bulk case.As a product of the Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series, it can be found in this category.In addition to its many benefits, this part is also compatible with other products of [0].By operating the device, Coupling Nut, Self Locking is maintained at all times.It has 16 pins.
D38999/26WF11HE-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26WF11HE-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26WF11HE-LC Circular Connectors applications.
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT