D38999/26WF11BN
Mfr.Part #
D38999/26WF11BN
Manufacturer
Conesys
Description
AE3 11C 11#16 SKT PLUG
Manufacturer :
Conesys
Product Category :
Circular Connector Housings
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Number of Positions :
11
Filter Feature :
No
Gender :
Male
Radiation Hardening :
No
Orientation :
N (Normal)
Note :
Contacts Not Included
Ingress Protection :
Environment Resistant
JESD-609 Code :
e4
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Current Rating :
13A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Connector Type :
Plug Housing
Published :
Total Number of Contacts :
11
Option :
GENERAL PURPOSE
Housing Color :
Olive Drab
Length :
31.34mm
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Ratings :
Environment Resistant
Fastening Type :
Threaded
DIN Conformance :
Contact Plating :
Gold
Plating :
Cadmium, Chromate
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/MOISTURE/VIBRATION RESISTANT
Shell Finish :
Cadmium
Contact Shape :
Circular
IEC Conformance :
Type :
For Female Sockets
Empty Shell :
yes
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Factory Lead Time :
16 Weeks
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Contact Material :
Copper
Pbfree Code :
Shell Size - Insert :
Contact Size :
16
Mount :
Cable, Free Hanging
Body Material :
Aluminium
Shell Material :
Aluminum
Shielding :
Shielded
REACH SVHC :
No SVHC
Packaging :
Bulk
MIL Conformance :
yes
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Contact Type :
Crimp
Shell Size, MIL :
F
Datasheets
D38999/26WF11BN
Conesys D38999/26WF11BN
Plug Housing Aluminum Free Hanging (In-Line) Cadmium 11 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/26WF11BN Overview
D38999/26WF11BN Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26WF11BN Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26WF11BN Circular Connectors applications.
  • Audio/Video devices
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT