D38999/26WF11AN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26WF11AN
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
MILDTL 38999 III PLUG
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Backshell Type :
Solid
Plating :
Cadmium
Total Number of Contacts :
11
Contact Material :
NOT SPECIFIED
Termination :
Crimp
Contact Plating :
Gold
Contact Finish - Mating :
NOT SPECIFIED
Filter Feature :
No
Shell Material :
Aluminium
Coupling Type :
Threaded
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Factory Lead Time :
12 Weeks
Mounting Type :
CABLE
Voltage - Rated :
2.3kV
Contact Gender :
Male
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
DIN Conformance :
No
Shell Size :
F
Pbfree Code :
Option :
GENERAL PURPOSE
MIL Conformance :
yes
Environmental Characteristics :
FLUID RESISTANT
Empty Shell :
yes
Ratings :
IP67
Body/Shell Style :
PLUG
Mixed Contacts :
Connector Type :
MIL SERIES CONNECTOR
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
IEC Conformance :
Current Rating :
13A
Number of Positions :
11
Datasheets
D38999/26WF11AN
MIL SERIES CONNECTOR Aluminium CABLE 11 Positions
D38999/26WF11AN Overview
Packaging is in the form of MIL SERIES CONNECTOR.This device has a CABLE mounting type.
D38999/26WF11AN Features
D38999/26WF11AN Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/26WF11AN Circular Connectors applications.
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT