D38999/26WF11AB
Mfr.Part #
D38999/26WF11AB
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN PLUG HSNG MALE 11POS INLINE
Stock
61
In Stock :
61
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Housings
Option :
GENERAL PURPOSE
Pbfree Code :
yes
Contact Gender :
Male
Contact Plating :
Gold
IEC Conformance :
No
Contact Type :
Crimp
Type :
For Male Pins
yes
Orientation :
B
Connector Type :
Plug Housing
DIN Conformance :
Factory Lead Time :
12 Weeks
Contact Shape :
Circular
Shell Size, MIL :
F
Shell Size - Insert :
19-11
Shell Finish :
Cadmium
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Total Number of Contacts :
11
Contact Size :
16
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Published :
2011
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Number of Positions :
11
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Note :
Contacts Not Included
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Ingress Protection :
Environment Resistant
Housing Color :
Bulk
Datasheets
D38999/26WF11AB
Plug Housing Aluminum Free Hanging (In-Line) Cadmium 11 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/26WF11AB Overview
D38999/26WF11AB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26WF11AB Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26WF11AB Circular Connectors applications.
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT