D38999/26WE26SE-LC
Mfr.Part #
D38999/26WE26SE-LC
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN PLG HSG FMALE 26POS INLINE
Stock
16
In Stock :
16
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Housings
Shell Finish :
Cadmium
Type :
For Female Sockets
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Threaded
Contact Shape :
Circular
Total Number of Contacts :
26
Connector Type :
Plug Housing
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Note :
Contacts Not Included
IEC Conformance :
No
Contact Type :
Crimp
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Shell Size - Insert :
17-26
Reach Compliance Code :
Unknown
Shell Size, MIL :
E
Number of Positions :
26
Shielded
Contact Size :
20
Housing Color :
Olive Drab
JESD-609 Code :
e4
Contact Finish Termination :
Gold (Au)
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Contact Finish - Mating :
GOLD (50)
Plug Housing Aluminum Free Hanging (In-Line) Cadmium 26 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/26WE26SE-LC Overview
D38999/26WE26SE-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26WE26SE-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26WE26SE-LC Circular Connectors applications.
  • Audio/Video devices
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT