D38999/26WE26PE
Mfr.Part #
D38999/26WE26PE
Manufacturer
Glenair
Description
CONNECTOR
Stock
3
In Stock :
3
Manufacturer :
Glenair
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Factory Lead Time :
16 Weeks
Applications :
Aerospace, Aviation, Military
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Connector Type :
Plug, Male Pins
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Mount :
Cable, Free Hanging
Current Rating :
7.5A
Packaging :
Bulk
Contact Material :
COPPER ALLOY
Radiation Hardening :
No
Pbfree Code :
No
Color :
Olive Drab
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
JESD-609 Code :
e4
Backshell Type :
Solid
Empty Shell :
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Contact Style :
Pin
Shell Size, MIL :
E
Total Number of Contacts :
26
Published :
2001
Feature :
Coupling Nut
Contact Gender :
Male
IEC Conformance :
Plating :
Cadmium, Chromate
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Termination :
Crimp
Ratings :
Environment Resistant
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Contact Finish - Mating :
Gold
Mixed Contacts :
Shell Size - Insert :
17-26
Filter Feature :
Number of Positions :
26
Free Hanging (In-Line)
Datasheets
D38999/26WE26PE
Plug, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 26 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk Threaded
D38999/26WE26PE Overview
D38999/26WE26PE Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26WE26PE Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26WE26PE Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER