D38999/26WE26PCL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26WE26PCL
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN PLUG HSG MALE 26POS INLINE
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Filter Feature :
No
Note :
Contacts Not Included
Contact Type :
Crimp
MIL Conformance :
yes
Factory Lead Time :
24 Weeks
Pbfree Code :
No
Number of Positions :
26
Shell Size - Insert :
Orientation :
C
Type :
For Male Pins
Fastening Type :
Threaded
Total Number of Contacts :
26
DIN Conformance :
Shell Size, MIL :
E
Ingress Protection :
Environment Resistant
Shell Material :
Aluminum
Insert Material :
Thermoplastic
Mount :
Free Hanging
Shell Finish :
Cadmium
Contact Size :
20
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Packaging :
Bulk
Feature :
Coupling Nut
Empty Shell :
yes
Contact Shape :
Circular
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Housing Color :
Olive Drab
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Shielding :
Shielded
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
IEC Conformance :
Connector Type :
Plug Housing
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
D38999/26WE26PCL
Plug Housing Aluminum Free Hanging (In-Line) Cadmium 26 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III
D38999/26WE26PCL Overview
D38999/26WE26PCL Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/26WE26PCL Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/26WE26PCL Circular Connectors applications.
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT