D38999/26WE26HN
Mfr.Part #
D38999/26WE26HN
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/26WE26HN
Manufacturer :
Corsair
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Connector Type :
Plug Housing
Contact Size :
20
Housing Color :
Olive Drab
Number of Pins :
26
Contact Shape :
Circular
Contact Plating :
Shell Size, MIL :
E
Note :
Contacts Not Included
Threaded
Type :
For Male Pins
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Factory Lead Time :
12 Weeks
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Number of Positions :
26
Contact Type :
Crimp
Orientation :
N (Normal)
Datasheets
D38999/26WE26HN
Plug Housing Aluminum Free Hanging (In-Line) Cadmium 26 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/26WE26HN-LC Overview
D38999/26WE26HN-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26WE26HN-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26WE26HN-LC Circular Connectors applications.
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
  • Handheld Terminal Interface
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER