D38999/26WE26AB
Mfr.Part #
D38999/26WE26AB
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
8D 26C 26#20 PIN PLUG
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Shell Finish :
Cadmium
Published :
Orientation :
B
Total Number of Contacts :
26
Pbfree Code :
No
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Connector Type :
Plug Housing
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Gender :
Male
Contact Type :
Crimp
Contact Shape :
Circular
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Shielding :
Shielded
Contact Plating :
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Note :
Contacts Not Included
DIN Conformance :
Type :
For Male Pins
Housing Color :
Olive Drab
Factory Lead Time :
12 Weeks
Number of Positions :
26
Ingress Protection :
Environment Resistant
Shell Size, MIL :
E
Contact Size :
20
Datasheets
D38999/26WE26AB
Plug Housing Aluminum Free Hanging (In-Line) Cadmium 26 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/26WE26AB Overview
D38999/26WE26AB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26WE26AB Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26WE26AB Circular Connectors applications.
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
  • Handheld Terminal Interface
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT