D38999/26WD19SCL
Mfr.Part #
D38999/26WD19SCL
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN PLG HSG FMALE 19POS INLINE
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
IEC Conformance :
No
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Ingress Protection :
Environment Resistant
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Shell Size, MIL :
D
Connector Type :
Plug Housing
REACH SVHC :
Unknown
Note :
Contacts Not Included
Shell Material :
Aluminum
Published :
Fastening Type :
Threaded
Type :
For Female Sockets
Length :
31.34mm
ECCN Code :
EAR99
Contact Type :
Crimp
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Total Number of Contacts :
19
Packaging :
Bulk
Contact Size :
20
Orientation :
C
yes
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Housing Color :
Olive Drab
Contact Shape :
Circular
Body Material :
Aluminium
1 (Unlimited)
Gender :
FEMALE
Shielding :
Shielded
JESD-609 Code :
e4
Contact Plating :
Gold
Shell Size - Insert :
Option :
GENERAL PURPOSE
Factory Lead Time :
12 Weeks
Shell Finish :
Cadmium
Number of Positions :
19
Datasheets
D38999/26WD19SCL
Plug Housing Aluminum Free Hanging (In-Line) Cadmium 19 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/26WD19SC-LC Overview
D38999/26WD19SC-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26WD19SC-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26WD19SC-LC Circular Connectors applications.
  • Audio/Video devices
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT