D38999/26WD19SC-LC
Mfr.Part #
D38999/26WD19SC-LC
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN PLG HSG FMALE 19POS INLINE
Stock
41
In Stock :
41
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Housings
Number of Positions :
19
Type :
For Female Sockets
REACH SVHC :
Unknown
Shielding :
Shielded
Housing Color :
Olive Drab
Length :
31.34mm
Total Number of Contacts :
19
Gender :
FEMALE
Contact Plating :
20
Filter Feature :
No
Shell Material :
Aluminum
Body Material :
Aluminium
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Fastening Type :
Threaded
Note :
Contacts Not Included
Shell Size, MIL :
D
JESD-609 Code :
e4
Cadmium
DIN Conformance :
No
ECCN Code :
EAR99
Empty Shell :
yes
Packaging :
Bulk
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Option :
GENERAL PURPOSE
Ingress Protection :
Environment Resistant
Contact Shape :
Circular
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Contact Type :
Crimp
Factory Lead Time :
12 Weeks
Connector Type :
Plug Housing
IEC Conformance :
Military Standard :
MIL-DTL-38999
MIL Conformance :
yes
Orientation :
C
Shell Size - Insert :
15-19
Published :
2006
Plug Housing Aluminum Free Hanging (In-Line) Cadmium 19 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/26WD19SC-LC Overview
D38999/26WD19SC-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26WD19SC-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26WD19SC-LC Circular Connectors applications.
  • Audio/Video devices
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT