D38999/26WD19SBL
Mfr.Part #
D38999/26WD19SBL
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
D38999/26WD19SBL
Stock
166
In Stock :
166
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Connector Type :
Plug Housing
REACH SVHC :
No SVHC
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Total Number of Contacts :
19
Voltage - Rated :
850V
MIL Conformance :
yes
Published :
2006
20
Gender :
Male
Shell Size - Insert :
15-19
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Gender :
FEMALE
Shell Material :
Aluminum
Housing Color :
Olive Drab
ECCN Code :
EAR99
Orientation :
B
Type :
For Female Sockets
Contact Shape :
Circular
JESD-609 Code :
e4
Shell Size, MIL :
D
Wire/Cable Gauge :
20 AWG
DIN Conformance :
No
IEC Conformance :
No
Shielding :
Shielded
Radiation Hardening :
Plating :
Cadmium, Chromate
Contact Type :
Crimp
Contact Plating :
Gold
Current Rating :
7.5A
Number of Positions :
19
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/MOISTURE RESISTANT
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Empty Shell :
yes
Mount :
CABLE
Body Material :
Aluminium
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Note :
Contacts Not Included
Factory Lead Time :
12 Weeks
Option :
GENERAL PURPOSE
Filter Feature :
Datasheets
D38999/26WD19SBL
Plug Housing Aluminum Free Hanging (In-Line) Cadmium 19 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/26WD19SB-LC Overview
D38999/26WD19SB-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26WD19SB-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26WD19SB-LC Circular Connectors applications.
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT