D38999/26WD19PE
Mfr.Part #
D38999/26WD19PE
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
8D 19C 19#20 PIN PLUG
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Bulk
Insert Material :
Thermoplastic
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
MIL Conformance :
yes
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Shell Size, MIL :
D
Number of Positions :
19
Connector Type :
Plug, Male Pins
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
IEC Conformance :
No
Current Rating (Amps) :
7.5A
Termination :
Crimp
Total Number of Contacts :
19
Pbfree Code :
Contact Material :
COPPER ALLOY
Empty Shell :
Color :
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Mixed Contacts :
Feature :
Coupling Nut
Shell Size - Insert :
Applications :
Aviation, Marine, Military
DIN Conformance :
Orientation :
E
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Factory Lead Time :
24 Weeks
Datasheets
D38999/26WD19PE
Plug, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 19 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk E Threaded
D38999/26WD19PE Overview
D38999/26WD19PE Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/26WD19PE Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/26WD19PE Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER