D38999/26WD19PC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26WD19PC
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN PLUG MALE 19POS GOLD CRIMP
Stock
2
In Stock :
2
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Feature :
Coupling Nut
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Shell Material :
Aluminum
Factory Lead Time :
24 Weeks
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Shielding :
Shielded
Color :
Olive Drab
Current Rating :
7.5A
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Termination :
Crimp
IEC Conformance :
No
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Contact Finish - Mating :
Gold
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Option :
GENERAL PURPOSE
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Mixed Contacts :
No
Shell Size, MIL :
D
Pbfree Code :
Mount :
Free Hanging
Shell Size - Insert :
15-19
Applications :
Aviation, Marine, Military
Contact Material :
COPPER ALLOY
Connector Type :
Plug, Male Pins
Fastening Type :
Threaded
Number of Positions :
19
Packaging :
Bulk
Orientation :
C
Total Number of Contacts :
19
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
MIL Conformance :
yes
Empty Shell :
DIN Conformance :
Insert Material :
Thermoplastic
Filter Feature :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Datasheets
D38999/26WD19PC
Plug, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 19 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk C Threaded
D38999/26WD19PC Overview
D38999/26WD19PC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/26WD19PC Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/26WD19PC Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER