D38999/26WD19PB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26WD19PB
Manufacturer
Glenair
Description
CONNECTOR
Stock
87
In Stock :
87
Manufacturer :
Glenair
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Contact Style :
Pin
Published :
2006
Pbfree Code :
No
Shielding :
Shielded
Number of Positions :
19
Termination :
Crimp
Contact Material :
COPPER ALLOY
Radiation Hardening :
No
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Total Number of Contacts :
19
Shell Size - Insert :
15-19
Contact Gender :
Male
IEC Conformance :
Packaging :
Bulk
JESD-609 Code :
e4
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Contact Size :
20
Factory Lead Time :
16 Weeks
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Color :
Olive Drab
Fastening Type :
Threaded
Shell Size, MIL :
D
Orientation :
B
Connector Type :
Plug, Male Pins
Contact Quantities :
Feature :
Coupling Nut
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Ratings :
Environment Resistant
MIL Conformance :
yes
Current Rating :
7.5A
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Contact Finish - Mating :
Gold
Body Material :
Aluminium
REACH SVHC :
Unknown
Applications :
Aerospace, Aviation, Military
Body Plating :
Cadmium
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Mount :
Cable, Free Hanging
Empty Shell :
Filter Feature :
Shell Material :
Aluminum
DIN Conformance :
Plating :
Cadmium, Chromate
Mixed Contacts :
Ingress Protection :
Environment Resistant
Option :
GENERAL PURPOSE
Datasheets
D38999/26WD19PB
Plug, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 19 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk B Threaded
D38999/26WD19PB Overview
D38999/26WD19PB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26WD19PB Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26WD19PB Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER