D38999/26WD19PB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26WD19PB
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN PLUG MALE 19POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Contact Finish - Mating :
Gold
REACH SVHC :
Unknown
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Applications :
Aerospace, Aviation, Military
Orientation :
B
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Radiation Hardening :
No
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Mount :
Cable, Free Hanging
Contact Gender :
Male
Fastening Type :
Threaded
Contact Quantities :
19
Shell Size - Insert :
Plating :
Cadmium, Chromate
Pbfree Code :
No
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Factory Lead Time :
16 Weeks
Termination :
Crimp
MIL Conformance :
yes
Total Number of Contacts :
19
Contact Style :
Pin
DIN Conformance :
Current Rating :
7.5A
Published :
Ratings :
Environment Resistant
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Empty Shell :
Shell Size, MIL :
D
Packaging :
Bulk
Color :
Olive Drab
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Option :
GENERAL PURPOSE
Contact Size :
20
JESD-609 Code :
e4
Filter Feature :
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
IEC Conformance :
Shielding :
Shielded
Number of Positions :
Contact Material :
COPPER ALLOY
Mixed Contacts :
Body Plating :
Cadmium
Body Material :
Aluminium
Feature :
Coupling Nut
Shell Material :
Aluminum
Ingress Protection :
Environment Resistant
Connector Type :
Plug, Male Pins
Datasheets
D38999/26WD19PB
Plug, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 19 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk B Threaded
D38999/26WD19PB Overview
D38999/26WD19PB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26WD19PB Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26WD19PB Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER