D38999/26WD19JA
Mfr.Part #
D38999/26WD19JA
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/26WD19JA
Stock
1
In Stock :
1
Manufacturer :
Corsair
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
DIN Conformance :
No
Non-RoHS Compliant
Pbfree Code :
No
Orientation :
A
Termination :
Crimp
Mount :
Free Hanging
Shielded
Published :
2011
Mixed Contacts :
Number of Positions :
19
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Applications :
Aviation, Marine, Military
Ingress Protection :
Environment Resistant
Ratings :
Environment Resistant
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
MIL Conformance :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Empty Shell :
JESD-609 Code :
e4
IEC Conformance :
Gender :
Male
Packaging :
Bulk
Total Number of Contacts :
19
Contact Finish - Mating :
Gold
Shell Size - Insert :
15-19
Factory Lead Time :
12 Weeks
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Filter Feature :
Color :
Olive Drab
Contact Material :
COPPER ALLOY
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Datasheets
D38999/26WD19JA
Plug, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 19 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk A Threaded
D38999/26WD19JA Overview
D38999/26WD19JA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26WD19JA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26WD19JA Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER