D38999/26WD19HE
Mfr.Part #
D38999/26WD19HE
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/26WD19HE
Manufacturer :
Corsair
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Insert Material :
Thermoplastic
Connector Type :
Plug, Male Pins
Orientation :
E
Ingress Protection :
Environment Resistant
Published :
Color :
Olive Drab
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Total Number of Contacts :
19
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Reach Compliance Code :
not_compliant
MIL Conformance :
yes
Filter Feature :
No
Number of Positions :
19
Body Material :
Aluminium
Shielded
Body Plating :
Cadmium
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
HTS Code :
Military Standard :
MIL-DTL-38999
IEC Conformance :
No
Packaging :
Bulk
Contact Material :
COPPER ALLOY
Applications :
Military
Current Rating (Amps) :
7.5A
Mixed Contacts :
REACH SVHC :
Unknown
Termination :
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Feature :
Self Locking
Gender :
Male
Empty Shell :
Contact Finish - Mating :
Gold
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Shell Size - Insert :
DIN Conformance :
Datasheets
D38999/26WD19HE
Plug, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 19 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk E Threaded
D38999/26WD19HE Overview
D38999/26WD19HE Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
D38999/26WD19HE Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
D38999/26WD19HE Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER