D38999/26WD19AB
Mfr.Part #
D38999/26WD19AB
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
MILDTL 38999 III PLUG
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Gender :
Male
Contact Type :
Crimp
Filter Feature :
No
Published :
Contact Shape :
Circular
Shell Finish :
Cadmium
Note :
Contacts Not Included
Total Number of Contacts :
19
Orientation :
B
Option :
GENERAL PURPOSE
Pbfree Code :
No
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Contact Size :
20
Ingress Protection :
Environment Resistant
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shell Size, MIL :
D
Factory Lead Time :
12 Weeks
Type :
For Male Pins
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
MIL Conformance :
yes
Housing Color :
Olive Drab
Number of Positions :
19
Fastening Type :
Threaded
IEC Conformance :
Connector Type :
Plug Housing
Packaging :
Bulk
Empty Shell :
yes
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
DIN Conformance :
Contact Plating :
Datasheets
D38999/26WD19AB
Plug Housing Aluminum Free Hanging (In-Line) Cadmium 19 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/26WD19AB Overview
D38999/26WD19AB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26WD19AB Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26WD19AB Circular Connectors applications.
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT