D38999/26WD18SBLC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26WD18SBLC
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN PLG HSG FMALE 18POS INLINE
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Housings
Fastening Type :
Threaded
Shell Material :
Aluminum
Contact Type :
Crimp
Shell Size, MIL :
D
Orientation :
B
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Type :
For Female Sockets
Shell Finish :
Cadmium
Shielding :
Shielded
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Factory Lead Time :
12 Weeks
Series :
MIL-DTL-38999 Series III
Packaging :
Bulk
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Note :
Contacts Not Included
Feature :
Coupling Nut
Housing Color :
Olive Drab
Contact Size :
20
Connector Type :
Plug Housing
Insert Material :
Thermoplastic
Shell Size - Insert :
Contact Plating :
Gold
Number of Positions :
18
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Contact Shape :
Circular
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Datasheets
D38999/26WD18SBLC
Plug Housing Aluminum Free Hanging (In-Line) Cadmium 18 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III
D38999/26WD18SB-LC Overview
D38999/26WD18SB-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/26WD18SB-LC Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/26WD18SB-LC Circular Connectors applications.
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT