D38999/26WD18SBL
Mfr.Part #
D38999/26WD18SBL
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
D38999/26WD18SBL
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Connector Type :
Plug Housing
Shell Size - Insert :
Insert Material :
Thermoplastic
Contact Plating :
Gold
Orientation :
B
Contact Size :
20
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Housing Color :
Shell Finish :
Cadmium
Threaded
Type :
For Female Sockets
Series :
MIL-DTL-38999 Series III
18
Contact Shape :
Circular
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Contact Type :
Crimp
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Feature :
Coupling Nut
Note :
Contacts Not Included
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Factory Lead Time :
12 Weeks
Datasheets
D38999/26WD18SBL
Plug Housing Aluminum Free Hanging (In-Line) Cadmium 18 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III
D38999/26WD18SB-LC Overview
D38999/26WD18SB-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/26WD18SB-LC Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/26WD18SB-LC Circular Connectors applications.
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT