D38999/26WD18PB
Mfr.Part #
D38999/26WD18PB
Manufacturer
Glenair
Description
CONNECTOR
Stock
82
In Stock :
82
Manufacturer :
Glenair
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Factory Lead Time :
24 Weeks
Insert Material :
Thermoplastic
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Option :
GENERAL PURPOSE
Bulk
Plating :
Cadmium
Total Number of Contacts :
18
Mount :
Free Hanging
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Shielding :
Shielded
Termination :
Crimp
Pbfree Code :
No
Empty Shell :
No
Voltage - Rated :
1.8kV
Applications :
Aviation, Marine, Military
Contact Gender :
Male
DIN Conformance :
Shell Size - Insert :
15-18
MIL Conformance :
yes
Contact Finish - Mating :
Gold
IEC Conformance :
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Filter Feature :
Color :
Olive Drab
Current Rating :
7.5A
Feature :
Coupling Nut
Ratings :
IP67
Connector Type :
Plug, Male Pins
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Mixed Contacts :
Orientation :
B
Datasheets
D38999/26WD18PB
Plug, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 18 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk B Threaded
D38999/26WD18PB Overview
D38999/26WD18PB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/26WD18PB Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/26WD18PB Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER