D38999/26WD18PB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26WD18PB
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN PLUG MALE 18POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Size, MIL :
D
Color :
Olive Drab
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Applications :
Aviation, Marine, Military
Fastening Type :
Threaded
Feature :
Coupling Nut
Ratings :
IP67
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Factory Lead Time :
24 Weeks
Total Number of Contacts :
18
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Packaging :
Bulk
Shell Material :
Aluminum
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Filter Feature :
No
Contact Material :
COPPER ALLOY
Plating :
Cadmium
DIN Conformance :
No
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Contact Finish - Mating :
Gold
Connector Type :
Plug, Male Pins
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Current Rating :
7.5A
Voltage - Rated :
1.8kV
Number of Positions :
18
Shell Size - Insert :
Termination :
Crimp
Contact Gender :
Male
Shielding :
Shielded
Option :
GENERAL PURPOSE
MIL Conformance :
yes
Mount :
Free Hanging
Empty Shell :
Insert Material :
Thermoplastic
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Mixed Contacts :
IEC Conformance :
Orientation :
B
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Pbfree Code :
Datasheets
D38999/26WD18PB
Plug, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 18 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk B Threaded
D38999/26WD18PB Overview
D38999/26WD18PB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/26WD18PB Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/26WD18PB Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER