D38999/26WD18JN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26WD18JN
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/26WD18JN
Stock
42
In Stock :
42
Manufacturer :
Corsair
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Total Number of Contacts :
18
Shell Size - Insert :
15-18
Number of Positions :
18
Shielding :
Shielded
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Ratings :
Environment Resistant
JESD-609 Code :
e4
Empty Shell :
No
Fastening Type :
Threaded
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Shell Size, MIL :
D
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Published :
2011
Packaging :
Bulk
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Mixed Contacts :
No
Pbfree Code :
Filter Feature :
Contact Material :
COPPER ALLOY
Termination :
Crimp
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
DIN Conformance :
Factory Lead Time :
12 Weeks
Applications :
Aviation, Marine, Military
Contact Finish - Mating :
Gold
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Gender :
Male
Shell Material :
Aluminum
Mount :
Free Hanging
Option :
GENERAL PURPOSE
Ingress Protection :
Environment Resistant
Orientation :
N (Normal)
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/MOISTURE RESISTANT
Color :
Olive Drab
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
IEC Conformance :
MIL Conformance :
yes
Datasheets
D38999/26WD18JN
Plug, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 18 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Threaded
D38999/26WD18JN Overview
D38999/26WD18JN Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26WD18JN Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26WD18JN Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER