D38999/26WD18JN
Mfr.Part #
D38999/26WD18JN
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN PLUG FMALE 18POS GOLD CRIMP
Stock
42
In Stock :
42
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Published :
2011
Non-RoHS Compliant
DIN Conformance :
No
Mount :
Free Hanging
Factory Lead Time :
12 Weeks
Packaging :
Bulk
Termination :
Crimp
Empty Shell :
No
Shell Size, MIL :
D
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Mixed Contacts :
Filter Feature :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
IEC Conformance :
Contact Material :
COPPER ALLOY
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Orientation :
N (Normal)
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Shielding :
Shielded
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Ratings :
Environment Resistant
MIL Conformance :
yes
Color :
Olive Drab
Applications :
Aviation, Marine, Military
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/MOISTURE RESISTANT
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
JESD-609 Code :
e4
Pbfree Code :
Contact Finish - Mating :
Gold
Total Number of Contacts :
Aluminum
Gender :
Male
Ingress Protection :
Environment Resistant
Shell Size - Insert :
15-18
Option :
GENERAL PURPOSE
Datasheets
D38999/26WD18JN
Plug, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 18 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Threaded
D38999/26WD18JN Overview
D38999/26WD18JN Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26WD18JN Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26WD18JN Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER