D38999/26WD18JA-LC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26WD18JA-LC
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN PLG HSG FMALE 18POS INLINE
Stock
660
In Stock :
660
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Housings
Shell Size - Insert :
15-18
Number of Pins :
18
Shielding :
Shielded
Fastening Type :
Threaded
Operating Temperature :
-65°C~175°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Published :
2011
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Contact Plating :
Gold
Contact Shape :
Circular
Note :
Contacts Not Included
Number of Positions :
18
Ingress Protection :
Environment Resistant
Shell Finish :
Cadmium
Orientation :
A
Contact Type :
Crimp
Housing Color :
Olive Drab
Shell Size, MIL :
D
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shell Material :
Aluminum
Factory Lead Time :
12 Weeks
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Packaging :
Bulk
Type :
For Female Sockets
Contact Size :
20
Connector Type :
Plug Housing
Plug Housing Aluminum Free Hanging (In-Line) Cadmium 18 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/26WD18JA-LC Overview
A Plug Housing packaging is included.It's mounted Free Hanging (In-Line).We use a Bulk case to package the product.It's from the Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series.There are a lot of benefits to this part that are shared with other For Female Sockets products.Operationally, Coupling Nut, Self Locking can be maintained.A 18 pin is on the device.
D38999/26WD18JA-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26WD18JA-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26WD18JA-LC Circular Connectors applications.
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT