D38999/26WD18BD
Mfr.Part #
D38999/26WD18BD
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
8D 18C 18#20 SKT PLUG
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
MIL Conformance :
yes
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Gold
Factory Lead Time :
12 Weeks
IEC Conformance :
No
Published :
DIN Conformance :
No
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Type :
For Female Sockets
Shell Size - Insert :
Shell Material :
Aluminum
Number of Positions :
18
Connector Type :
Plug Housing
Option :
GENERAL PURPOSE
Filter Feature :
Pbfree Code :
Empty Shell :
yes
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Shielding :
Shielded
Total Number of Contacts :
18
Contact Type :
Crimp
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/MOISTURE/VIBRATION RESISTANT
Contact Size :
20
Gender :
Male
Ingress Protection :
Environment Resistant
Datasheets
D38999/26WD18BD
Plug Housing Aluminum Free Hanging (In-Line) Cadmium 18 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/26WD18BD Overview
D38999/26WD18BD Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26WD18BD Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26WD18BD Circular Connectors applications.
  • Audio/Video devices
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT