D38999/26WD18BC
Mfr.Part #
D38999/26WD18BC
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN PLG HSG FMALE 18POS INLINE
Stock
41
In Stock :
41
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Cadmium
Option :
GENERAL PURPOSE
IEC Conformance :
No
Fastening Type :
Threaded
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Shell Material :
Aluminum
Pbfree Code :
No
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Note :
Contacts Not Included
Gender :
Male
Shell Size - Insert :
15-18
Contact Size :
20
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Empty Shell :
yes
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Filter Feature :
Type :
For Female Sockets
Contact Shape :
Circular
Total Number of Contacts :
18
Environment Resistant
Orientation :
C
Non-RoHS Compliant
Factory Lead Time :
12 Weeks
1 (Unlimited)
DIN Conformance :
Plug Housing
MIL Conformance :
yes
Number of Positions :
18
Published :
2011
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Datasheets
D38999/26WD18BC
Plug Housing Aluminum Free Hanging (In-Line) Cadmium 18 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/26WD18BC Overview
D38999/26WD18BC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26WD18BC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26WD18BC Circular Connectors applications.
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
  • Handheld Terminal Interface
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT