D38999/26WD15SD
Mfr.Part #
D38999/26WD15SD
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN PLUG FMALE 15POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Gender :
FEMALE
Length :
31.34mm
Mount :
CABLE
Contact Style :
Socket
Feature :
Coupling Nut
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Fastening Type :
Threaded
Contact Finish - Mating :
Gold
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Factory Lead Time :
16 Weeks
Shell Material :
Aluminum
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
REACH SVHC :
No SVHC
Body Material :
Aluminium
Pbfree Code :
Operating Temperature :
-65°C~175°C
DIN Conformance :
Option :
GENERAL PURPOSE
Shell Size, MIL :
D
Published :
IEC Conformance :
Radiation Hardening :
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/MOISTURE RESISTANT
Color :
Ingress Protection :
Environment Resistant
15
Applications :
Aerospace, Aviation, Military
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Termination :
Crimp
JESD-609 Code :
e4
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Body Plating :
Cadmium
Contact Material :
COPPER ALLOY
MIL Conformance :
yes
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Mixed Contacts :
Shell Size - Insert :
Datasheets
D38999/26WD15SD
Plug, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 15 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk Threaded