D38999/26WD15SC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26WD15SC
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN PLUG FMALE 15POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Pbfree Code :
No
IEC Conformance :
No
Operating Temperature :
-65°C~175°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Contact Gender :
FEMALE
Applications :
Aerospace, Aviation, Military
Ingress Protection :
Environment Resistant
Shell Material :
Aluminum
Mount :
Cable, Free Hanging
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Ratings :
Environment Resistant
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Mixed Contacts :
Shell Size - Insert :
Packaging :
Bulk
Radiation Hardening :
DIN Conformance :
Current Rating :
13A
REACH SVHC :
Unknown
Empty Shell :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Material :
COPPER ALLOY
Connector Type :
Plug, Female Sockets
JESD-609 Code :
e4
Factory Lead Time :
16 Weeks
Plating :
Cadmium, Chromate
Orientation :
C
Shielding :
Shielded
Total Number of Contacts :
15
Number of Positions :
15
Option :
GENERAL PURPOSE
Shell Size, MIL :
D
MIL Conformance :
yes
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Feature :
Coupling Nut
Fastening Type :
Threaded
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Filter Feature :
Color :
Olive Drab
Length :
31.34mm
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Contact Style :
Socket
Termination :
Crimp
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Published :
Body Material :
Aluminium
Body Plating :
Cadmium
Datasheets
D38999/26WD15SC
Plug, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 15 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk C Threaded
D38999/26WD15SC Overview
D38999/26WD15SC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26WD15SC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26WD15SC Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER