D38999/26WD15SC
Mfr.Part #
D38999/26WD15SC
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN PLUG FMALE 15POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Filter Feature :
No
Applications :
Aerospace, Aviation, Military
15
Body Plating :
Cadmium
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Factory Lead Time :
16 Weeks
DIN Conformance :
Published :
Termination :
Crimp
Orientation :
C
Ingress Protection :
Environment Resistant
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Current Rating :
13A
D
Plating :
Cadmium, Chromate
Option :
GENERAL PURPOSE
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Color :
Olive Drab
Pbfree Code :
IEC Conformance :
Mixed Contacts :
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Bulk
Contact Finish - Mating :
Gold
Body Material :
Aluminium
JESD-609 Code :
e4
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Mount :
Cable, Free Hanging
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Length :
31.34mm
Shell Material :
Aluminum
Contact Style :
Socket
REACH SVHC :
Unknown
Ratings :
Environment Resistant
Feature :
Coupling Nut
Radiation Hardening :
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Contact Material :
COPPER ALLOY
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Contact Gender :
FEMALE
Shielding :
Shielded
Datasheets
D38999/26WD15SC
Plug, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 15 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk C Threaded
D38999/26WD15SC Overview
D38999/26WD15SC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26WD15SC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26WD15SC Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER