D38999/26WD15SA
Mfr.Part #
D38999/26WD15SA
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/26WD15SA
Manufacturer :
Corsair
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Filter Feature :
No
Current Rating (Amps) :
7.5A 13A
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
IEC Conformance :
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Contact Material :
COPPER ALLOY
Pbfree Code :
Orientation :
A
Shell Material :
Aluminum
Applications :
Aviation, Marine, Military
15
Insert Material :
Thermoplastic
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Termination :
Crimp
Current Rating :
13A
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Shell Size, MIL :
D
Contact Finish - Mating :
15
Mount :
Free Hanging
Empty Shell :
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Non-RoHS Compliant
Color :
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Factory Lead Time :
24 Weeks
Mixed Contacts :
1 (Unlimited)
Datasheets
D38999/26WD15SA
Plug, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 15 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk A Threaded
D38999/26WD15SA Overview
D38999/26WD15SA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/26WD15SA Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/26WD15SA Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER