D38999/26WD15PE-LC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26WD15PE-LC
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN PLUG HSG MALE 15POS INLINE
Stock
8
In Stock :
8
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Housings
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Number of Positions :
15
REACH SVHC :
Unknown
Contact Shape :
Circular
Empty Shell :
yes
Body Plating :
Cadmium
Shell Size - Insert :
15-15
Connector Type :
Plug Housing
Note :
Contacts Not Included
Fastening Type :
Threaded
Housing Color :
Olive Drab
Type :
For Male Pins
Filter Feature :
No
Shielding :
Shielded
Orientation :
E
DIN Conformance :
No
Reach Compliance Code :
not_compliant
Feature :
Coupling Nut
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Ingress Protection :
Environment Resistant
Body Material :
Aluminium
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Gender :
Male
MIL Conformance :
yes
IEC Conformance :
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Total Number of Contacts :
15
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
Shell Size, MIL :
D
Published :
2008
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Packaging :
Bulk
Shell Material :
Aluminum Alloy
Insert Material :
Plastic
Contact Type :
Crimp
Contact Size :
Contact Plating :
Gold
Plug Housing Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) Chromate over Cadmium 15 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
D38999/26WD15PE-LC Overview
D38999/26WD15PE-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
D38999/26WD15PE-LC Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
D38999/26WD15PE-LC Circular Connectors applications.
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT