D38999/26WD15PE
Mfr.Part #
D38999/26WD15PE
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN PLUG MALE 15POS GOLD CRIMP
Stock
21
In Stock :
21
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Connector Type :
Plug, Male Pins
Contact Finish - Mating :
Gold
Filter Feature :
No
Packaging :
Bulk
REACH SVHC :
Unknown
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Current Rating (Amps) :
7.5A 13A
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Shell Material :
Aluminum
IEC Conformance :
No
Applications :
Military
Number of Positions :
15
Mixed Contacts :
Shielding :
Shielded
DIN Conformance :
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Insert Material :
Thermoplastic
Body Material :
Aluminium
Orientation :
E
Published :
2008
Shell Size - Insert :
15-15
Feature :
Self Locking
Empty Shell :
MIL Conformance :
yes
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Fastening Type :
Threaded
Color :
Olive Drab
Termination :
Crimp
Body Plating :
Cadmium
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Total Number of Contacts :
D
Contact Material :
COPPER ALLOY
Gender :
Male
Datasheets
D38999/26WD15PE
Plug, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 15 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk E Threaded