D38999/26WD15HD
Mfr.Part #
D38999/26WD15HD
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN PLUG MALE 15POS GOLD CRIMP
Stock
23
In Stock :
23
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
IEC Conformance :
No
Shielding :
Shielded
Option :
GENERAL PURPOSE
Applications :
Aviation, Marine, Military
MIL Conformance :
yes
Mixed Contacts :
No
Contact Finish - Mating :
Gold
Pbfree Code :
DIN Conformance :
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Published :
2001
Total Number of Contacts :
15
Factory Lead Time :
12 Weeks
Color :
Olive Drab
Empty Shell :
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Shell Size, MIL :
D
Contact Material :
COPPER ALLOY
Gender :
Male
Ratings :
Environment Resistant
Termination :
Crimp
Connector Type :
Plug, Male Pins
Bulk
Number of Pins :
16
Shell Size - Insert :
15-15
Filter Feature :
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Mount :
Free Hanging
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/MOISTURE RESISTANT
JESD-609 Code :
e4
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Datasheets
D38999/26WD15HD
Plug, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 15 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk Threaded
D38999/26WD15HD Overview
Packaging is in the form of Plug, Male Pins.This device has a Free Hanging (In-Line) mounting type.An orange Bulk case is used to package the product.Specifically, it is one of the products in the Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series.There are 16 pins on the device.Several benefits come from the Coupling Nut, Self Locking feature.There is a mounting hole at Free Hanging.Devices operate at -65°C~175°C operating temperatures.
D38999/26WD15HD Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26WD15HD Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26WD15HD Circular Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER