D38999/26WD15BD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26WD15BD
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN PLG HSG FMALE 15POS INLINE
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Housings
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/MOISTURE/VIBRATION RESISTANT
Packaging :
Bulk
Shell Material :
Aluminum
MIL Conformance :
yes
Total Number of Contacts :
15
Note :
Contacts Not Included
Shell Size, MIL :
D
Option :
GENERAL PURPOSE
Shell Size - Insert :
Fastening Type :
Threaded
Contact Size :
IEC Conformance :
No
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Contact Shape :
Circular
Shielding :
Shielded
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Housing Color :
Olive Drab
Gender :
Male
Pbfree Code :
No
DIN Conformance :
Type :
For Female Sockets
Contact Type :
Crimp
Number of Positions :
15
Contact Plating :
Gold
Ingress Protection :
Environment Resistant
Filter Feature :
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Published :
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Empty Shell :
yes
Connector Type :
Plug Housing
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Shell Finish :
Cadmium
Factory Lead Time :
12 Weeks
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Datasheets
D38999/26WD15BD
Plug Housing Aluminum Free Hanging (In-Line) Cadmium 15 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/26WD15BD Overview
D38999/26WD15BD Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26WD15BD Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26WD15BD Circular Connectors applications.
  • Audio/Video devices
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT