D38999/26TJ43HA-LC
Mfr.Part #
D38999/26TJ43HA-LC
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN PLUG HSNG MALE 43POS INLINE
Stock
57
In Stock :
57
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Housings
Packaging :
Bulk
Contact Shape :
Circular
Number of Positions :
43
Contact Size :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Contact Type :
Coupling Nut, Self Locking
Type :
For Male Pins
Durmalon™
Note :
Contacts Not Included
Number of Pins :
43
Orientation :
A
Connector Type :
Plug Housing
Published :
2012
Shell Size - Insert :
25-43
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Plug Housing Aluminum Free Hanging (In-Line) Durmalon™ 43 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/26TJ43HA-LC Overview
D38999/26TJ43HA-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26TJ43HA-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26TJ43HA-LC Circular Connectors applications.
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT