D38999/26TJ43AB
Mfr.Part #
D38999/26TJ43AB
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN PLUG HSNG MALE 43POS INLINE
Stock
1
In Stock :
1
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Housings
Connector Type :
Plug Housing
Contact Type :
Crimp
Note :
Contacts Not Included
Shell Size - Insert :
25-43
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Orientation :
B
Number of Pins :
16
Shielding :
Shielded
Type :
For Male Pins
Published :
2013
Number of Positions :
43
Packaging :
Bulk
Contact Shape :
Circular
Contact Size :
Datasheets
D38999/26TJ43AB
Plug Housing Aluminum Free Hanging (In-Line) Durmalon™ 43 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/26TJ43AB Overview
D38999/26TJ43AB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26TJ43AB Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26TJ43AB Circular Connectors applications.
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
  • Handheld Terminal Interface
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT