D38999/26TJ37SA
Mfr.Part #
D38999/26TJ37SA
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/26TJ37SA
Manufacturer :
Corsair
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shell Size, MIL :
J
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Environment Resistant
Termination :
Crimp
Contact Finish - Mating :
Gold
Aluminum
Min Operating Temperature :
-65°C
Orientation :
A
Free Hanging (In-Line)
Mount :
Free Hanging
Ratings :
Number of Pins :
37
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Contact Plating :
Gold
Number of Positions :
37
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Applications :
Aviation, Marine, Military
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Max Operating Temperature :
175°C
Datasheets
D38999/26TJ37SA
Plug, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 37 Positions Crimp Gold Durmalon™ Bulk A Threaded
D38999/26TJ37SA Overview
D38999/26TJ37SA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26TJ37SA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26TJ37SA Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER