D38999/26TJ37PN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26TJ37PN
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/26TJ37PN
Manufacturer :
Corsair
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shielding :
Shielded
Min Operating Temperature :
-65°C
Number of Pins :
16
Shell Material :
Aluminum
Ratings :
Environment Resistant
Number of Positions :
37
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Orientation :
N (Normal)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Plating :
Gold
Mount :
Free Hanging
Termination :
Crimp
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Shell Size - Insert :
Packaging :
Bulk
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Connector Type :
Plug, Male Pins
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Max Operating Temperature :
175°C
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shell Finish :
Durmalon™
Shell Size, MIL :
J
Applications :
Aviation, Marine, Military
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Contact Finish - Mating :
Gold
Ingress Protection :
Environment Resistant
Fastening Type :
Threaded
Published :
Datasheets
D38999/26TJ37PN
Plug, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 37 Positions Crimp Gold Durmalon™ Bulk N (Normal) Threaded
D38999/26TJ37PN Overview
The packaging contains Plug, Male Pins.There is a Free Hanging (In-Line) mounting type for the device.This product is packaged in a case marked Bulk.Product number Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV belongs to the Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series.A 16 pin is provided on the device.Whenever the temperature is below 175°C, it's best.There is a minimum temperature requirement of [0°C] for this device.In many ways, it is more powerful due to its Coupling Nut, Self Locking feature.There is a Free Hanging mount on the part.This device operates at a temperature of -65°C~175°C.
D38999/26TJ37PN Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26TJ37PN Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26TJ37PN Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER